Akcja akceleracja!

Karolina Borner
16 lutego 2018
Akcja akceleracja!

Co jeśli przyszłoby nam opisać pozaziemskiej istocie to co dzieje się dzisiaj na planecie Ziemia używając pojedynczych haseł? Z pewnością znalazłyby się wśród nich globalizacja, VR, AR, AI, social media oraz Elon Musk. Trudno jednak wyobrazić sobie taki opis bez kluczowego, zdawać by się mogło sztandarowego sloganu dzisiejszych czasów – startup.

Gdzie się nie rozejrzeć tam startupy, innowacja goni innowację, a coraz to śmielsze pomysły na to jak zmienić rzeczywistość, aby życie w mieście było bardziej smart, płatności odbywały się na poziomie komunikatora, a popularność i wpływ danego użytkownika w sieci przedstawiały się w postaci konkretnej liczby, która może mieć znaczenie w ubieganiu się o pracę, powstają od Doliny Krzemowej przez Londyn aż po Tokio.

Można by pomyśleć, że dobry pomysł, który rozwiązuje problem lub zaspokaja potrzebę tysięcy, a nawet milionów ludzi wystarczy, aby osiągnąć sukces na skalę globalną, czy wręcz międzyplanetarną. Bywa jednak, że ten przełomowy i genialny koncept zmuszony jest do zejścia na ziemię po zetknięciu z brutalną rzeczywistością, w której brakuje funduszy, wiedzy, doświadczenia i kontaktów. No i co wtedy?

Z ratunkiem przychodzą, brzmiące nieco kosmicznie, akceleratory i programy akceleracyjne. Idea jest bardzo prosta – pomóc startupom rozwinąć skrzydła, tj. dostarczyć im paliwa w postaci wiedzy i doświadczenia organizując szkolenia i warsztaty z obszarów, które pozwolą swobodnie poruszać się w świecie zarządzania, marketingu i szeroko rozumianego biznesu, dostępu do rynku i inwestorów organizując spotkania networkingowe i dając możliwość przetestowania pomysłu przed wprowadzeniem go na rynek, oraz indywidualnych, dopasowanych do potrzeb danego projektu mentorów, którzy wcielając się w rolę swego rodzaju opiekunów, mocno stąpając po ziemi, prowadzą zespół pracujących po nocach entuzjastów ukrywających się pod terminem startup.

Rola programów akceleracyjnych zdaje się w znaczącym stopniu wpływać na rozwój startupów, co potwierdzają choćby wyniki raportu Polskie Startupy 2017, gdzie wśród najpilniejszych potrzeb startupów w Polsce znalazły się szkolenia z marketingu (49%) i zarządzania oraz indywidualny mentoring (41%), wymieniony również jako czynnik wpływający w największym stopniu na rozwój biznesu.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że wraz z powstaniem kolejnych startupów, akceleratory i programy akceleracyjne pojawiały się jak grzyby po deszczu, a zaraz za nimi rankingi podsumowujące i rozliczające działania tych poprzednich. I tak na liście the best of, tj. Seed Accelerator Rankings Project 2017 znalazły się AngelPad, Y Combinator, czy Amplify LA. Europejskie podwórko również ma się czym pochwalić w tej dziedzinie, jak np. Seedcamp, MassChallenge Switzerland, czy Startupbootcamp. No, a skoro o Europie mowa, trudno nie zauważyć tego co dzieje się na naszym polskim rynku, na którym powstaje coraz więcej wydarzeń wspierających rozwój startupów oraz przestrzeni, gdzie mogą swobodnie pracować. I tak można tu wymienić The Heart, Startberry, Startup Collider i wiele innych.

Akceleratory w swojej istocie działają na podobnych zasadach. Można jednak zauważyć pewne różnice, tj. niektóre są ukierunkowane na startupy z konkretnych obszarów, jak np. fintech, czy digital health, inne z kolei działają przy korporacjach, które szukają innowacyjnych rozwiązań oferując w zamian m.in. ogromną bazę klientów. Są jeszcze takie, które powstają przy uczelniach wyższych wydobywając potencjał swoich studentów i absolwentów, korzystając przy tym z nagromadzonej latami wiedzy i doświadczenia. Jednym z takich miejsc jest Kozminski Venture Lab.

Kozminski Venture Lab powstało przy Akademii Leona Koźmińskiego i definiuje się jako ekosystem innowacyjnego wsparcia modeli biznesowych. Innymi słowy KVL ma na celu wspierać nie tylko startupy potrzebujące doradztwa, mentoringu, czy też kapitału, ale również firmy poszukujące innowacyjnych rozwiązań. Poza doraźną pomocą dla startupów w formie bezpośrednich konsultacji, KVL rusza z programem akceleracyjnym dla istniejących już startupów, oraz zespołów posiadających pomysł na startup, w ramach którego wybrane projekty otrzymają wsparcie merytoryczne w formie szkoleń i warsztatów, indywidualnego mentora, zaproszenia na spotkania networkingowe, możliwość przetestowania swojego pomysłu na społeczności ALK oraz dostęp do platformy akceleracyjnej. Platforma akceleracyjna to przestrzeń dedykowana zespołom, w której będą mogły pracować nad swoim projektem wraz z przypisanym mentorem. Głównym celem przyświecającym PA jest ułatwienie kontaktu na linii zespół-mentor. Wszystko po to, aby startupy nabrały kosmicznej prędkości i aby przygotować je na demo day przed inwestorami, w tym funduszami VC, lub do startu ze zbiórką kapitału na platformie crowdfundingowej zaprojektowanej specjalnie dla KVL, której partnerem merytorycznym i technologicznym jest Beesfund, oferującej crowdfunding udziałowy i oparty na nagrodach.

Pozostaje tylko zakończyć słowami, które widnieją na tle startującej rakiety na platformie akceleracyjnej KVL – akcja akceleracja, i zaprosić do odwiedzenia tego kosmicznego miejsca.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi aktualnościami na temat naszych programów i organizowanych przez nas wydarzeń? Zapisz się!

Kontakt

Jeśli masz jakieś pytanie związane z obszarem działań Kozminski Venture Lab, napisz do nas!
Napisz do nas
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości