Crowdfunding - co to jest?

Karolina Borner
13 września 2018
Crowdfunding - co to jest?

Crowdfunding to finansowanie społecznościowe. Crowdfunding to pomysły. Crowdfunding to nagrody. Crowdfunding to strona. Crowdfunding to praca. Crowdfunding to biznes. Crowdfunding to głos. Crowdfunding to siła. Crowdfunding to ludzie.

Crowdfunding to finansowanie społecznościowe, w którym z jednej strony projektodawca (model oparty nagrodach) lub emitent (model udziałowy) prezentuje swój projekt lub emisję oferując świadczenie zwrotne (poza modelem donacyjnym) w postaci nagród lub akcji spółki w zamian za finansowe wsparcie lub inwestycję ze strony wspierających lub inwestorów.

Crowdfunding to pomysły, którym często brakuje zastrzyku finansowego pozwalającego przerodzić plany w rzeczywistość w postaci gotowych albumów muzycznych, kawiarni, książek, gier komputerowych i… długo by wymieniać, lista jest naprawdę długa.

Crowdfunding to nagrody, które pojawiają się jako świadczenie zwrotne w ramach modelu opartego na nagrodach (ang. rewards-based) i często jako miły dodatek w modelu udziałowym (ang. equity crowdfunding). Nagrody przybierają różne postaci determinowane kreatywnością projektodawców i emitentów, więc sky is the limit! Niekoniecznie muszą mieć formę rzeczową. Podziękowanie na Facebooku, pojawienie się na liście wspierających na okładce płyty lub wysprzątanie mieszkania wydają się być równie, a czasem nawet bardziej atrakcyjne niż egzemplarz książki w wersji budget bez autografu i w wersji premium z autografem.

Crowdfunding to strona projektu na platformie crowdfundingowej, na której powinny się znaleźć m. in. zdjęcia, opis projektu, opis zespołu, nagrody, historia spółki w przypadku crowdfundingu udziałowego, i najważniejsze - filmiki. Filmiki mogą być śmieszne, nudne, poruszające, intrygujące itd., ale golden rule brzmi -  najważniejsze, aby były AUTENTYCZNE. Poziom autentyczności w jakiś magiczny sposób jest wprost proporcjonalny poziomu pozyskanego finansowania. Można przetestować :)

Crowdfunding to praca, i to ciężka. Jeśli do tej pory myślałeś lub myślałaś, że stworzenie kampanii crowdfundingowej zajmuje chwilę, że wystarczy napisać parę słów o sobie i projekcie, wymyślić jakieś nagrody, ewentualnie nagrać telefonem filmik i czekać aż góra pieniędzy zasypie Twoje konto tak, że wystarczy Ci na realizację projektu i miesiąc wakacji na Hawajach to niestety muszę obudzić Cię z tego sielankowego snu. Kampania zakończona sukcesem jest okupiona ciężką pracą projektodawców nie tylko w trakcie trwania zbiórki, ale przede wszystkim PRZED. Start kampanii na platformie crowdfundingowej to tak naprawdę wisienka na torcie. Zadaniem projektodawcy i emitenta jest zawczasu zbudować społeczność wspierających i inwestorów używając super mocy marketingu, social media, networkingu oraz know-how i doświadczenia platformy crowdfundingowej, tak, że w dniu rozpoczęcia zbiórki ludzie wręcz rzucą się po nagrody i akcje (w bardzo optymistycznej wizji, ale wiesz o co mi chodzi ;)), a autorzy osiągną wyznaczony cel finansowy.

Crowdfunding to biznes, szczególnie jeśli chodzi o model udziałowy. Być może ciekawy opis i autentyczny filmik zachęcą kogoś do zainwestowania w Twoją spółkę, jednak to co inwestorzy naprawdę będą brali pod uwagę to liczby, historia spółki, co już udało się osiągnąć, gdzie zmierza spółka oraz doświadczenie zespołu. Business is business, accept it or leave it.

Crowdfunding to głos, czyli daj się wypowiedzieć społeczności, a dowiesz się co myśli o Twoim projekcie. Innymi słowy crowdfunding to wspaniałe narzędzie do zmierzenia zainteresowania Twoim produktem bez względu na to czy jest nim album muzyczny, czy supernowoczesne okulary do VRu.  Społeczność może mieć również realny wpływ na ostateczny kształt produktu. Warto być gotowym na pivot.

Crowdfunding to siła społeczności, która naprzeciw wszelkim wrogim siłom, systemom, wymaganiom i ograniczeniom nakładanym przez instytucje finansowe, gospodarki świata i wszechświata, wspiera to w co naprawdę wierzy (i ewentualnie na czym może zarobić ;)).

No i koniec końców crowdfunding to po prostu ludzie, którzy z jednej strony zdeterminowani dążą do realizacji swoich planów i marzeń, z drugiej poruszeni, zaintrygowani i zmotywowani zmianą świata na lepsze, spotykają się w zawieszonych gdzieś w internetowej czasoprzestrzeni platformach crowdfundingowych i realizują to co przy pomocy tradycyjnych form finansowania takich jak kredyty, pożyczki, czy pozyskanie jednego dużego inwestora, byłoby po prostu niemożliwe.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu wiesz już na czym polega crowdfunding i że jest on swego rodzaju balansem między sferą marzeń a ciężką pracą, między emocjami i biznesem, między tym co podpowiada serducho i tym co pokazują liczby. Jedno jest pewne. Crowdfunding? Warto.

Pozyskaj finansowanie na swój projekt na platformie Kozminski Crowdfunding. 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi aktualnościami na temat naszych programów i organizowanych przez nas wydarzeń? Zapisz się!

Kontakt

Jeśli masz jakieś pytanie związane z obszarem działań Kozminski Venture Lab, napisz do nas!
Napisz do nas
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości