Mam pomysł i co teraz?

Joanna Stefańska
25 października 2018
Mam pomysł i co teraz?

Może od dawna wiesz, że chcesz być przedsiębiorcą i tylko czekałeś na odpowiedni pomysł. Może  nagle znalazłeś pomysł na biznes i myślisz „czemu by nie spróbować?”. A może geneza Twojego pomysłu jest jeszcze inna. Każdy z tych przypadków prowadzi do pytania:  Mam pomysł i co teraz?

 

Spisz swój pomysł

Pierwszy krok to spisanie swojego pomysłu. Nie wysilaj się na skomplikowany akademicki język. To przede wszystkim opis dla Ciebie. Forma też jest dowolna. Może wystarczy ilustracja, graf albo kilka linijek tekstu?

Jednym z podejść do rozwijania swojego przyszłego startupu jest prowadzenie dziennika pomysłów. Po prostu wpisuj do niego każdy pomysł na biznes oraz pomysły na jego rozwój. Daj im czas na rozwinięcie się w Twojej głowie. Często jest tak, że w pewnym momencie różne koncepcje łączą się w jeden pomysł na biznes.

Warto wykorzystać już na tym etapie Business Model Canva albo Lean Canva. Lean Canva to wersja Business Model Canva dla startupów dopracowana przez Asha Muraya na bazie jego własnych doświadczeń z budowania startupu.

 

Możesz wydrukować taką kartkę i pracować nad pomysłem ‘offline’. W takim przypadku dobrym krokiem będzie założenie specjalnej teczki, do której będziesz zbierał kolejne wersje (iteracje) swojego pomysłu.

Jeżeli preferujesz wersję elektroniczną to dostępne są w Internecie bezpłatne interaktywne szablony. Znajdziesz je na przykład na stronie Xtensio.

Sprawdź rynek

Drugi krok to analiza rynku. Składa się z kilku elementów.

·       Czy są już takie startupy jak Twój? W Polsce, Europie, Stanach? Czy były takie startupy jak Twój? Dlaczego zostały zamknięte?

·       Jak wygląda rynek dla Twojego produktu? Rośnie, maleje czy się nie zmienia?

·       Jak teraz klienci rozwiązują problem który chcesz rozwiązać? To też pozwoli Ci określić z kim będziesz konkurować.

·       Kto jest Twoją konkurencją? Może największym zagrożeniem dla Twojego pomysłu są grupy na Facebooku?

Więcej o każdym punkcie znajdziesz w kolejnych postach poświęconych analizie pomysłu. Pamiętaj, że wszystko czego się dowiesz w trakcie pozwoli Ci lepiej przygotować Twój produkt i jego promocję.

 

Przykład:

Chcesz założyć startup, który umożliwi ludziom przygotowanie idealnego przyjęcia. Planujesz mieć sklep online, gdzie różni dostawcy będą mogli oferować swoje produkty (np. balony). Do tego chcesz mieć sekcje gdzie możesz znaleźć np. barmana, kucharza na imprezę, kelnera. Poza tym chcesz mieć zakładkę, gdzie będą się oferować wypożyczalnie mebli, namiotów i dmuchanych zamków. Co powinieneś sprawdzić?

1.     Jakie firmy operują na tym rynku (sklepy, wypożyczalnie, pośrednicy pracy?) Jaki mają obrót? Ilu mają klientów? Jak się reklamują? Pamiętaj, że to mogą być Twoi przyszli partnerzy biznesowi.

2.     Jak wygląda rynek imprez w Polsce? Jakie rodzaje dominują? Gdzie rynek rośnie(np. zaczęło być popularne organizowanie wieczorów panieńskich)? Jeżeli chcesz zacząć od Warszawy to jak to wygląda w Warszawie? Wiele odpowiedzi na takie pytanie można znaleźć w raportach online publikowanych przez firmy konsultingowe.

3.     Jak Twoi potencjalni klienci teraz organizują przyjęcia? Na pewno w sieci są materiały np. o stylu imprezowania millenialsów czy ich budżecie.

 

W czasie badania dowiedziałeś się, że:

·       inspiracji ludzie szukają an Instagramie i Pintereście (to oznacza, że to mogą być Twoje główne kanały promocji).

·       Raczej nie mają zbyt dużego budżetu (wiesz, że najpierw powinieneś skupić się na sklepie z raczej tańszymi rzeczami).

·       Głównie kupują rzeczy w Tigerze i Lidlu (może dobrą strategią będzie przygotowanie paczek „Wszystko czego potrzebujesz na idealną 18?” żeby odróżnić się od takiej konkurencji)

·       I wiele wiele więcej co pozwoli Ci odpowiednio zacząć i zwiększyć swoje szanse na sukces.

 

Opisz swoich klientów

Po analizie rynku wiesz już co jakie są trendy, jak wygląda rynek i gdzie potencjalnie możesz znaleźć klientów. Poświęć teraz trochę czasu na opisanie segmentów Twoich przyszłych klientów i ich charakterystyki.

·       Na co warto zwrócić uwagę przy opisywaniu segmentu?

·       Wiek, płeć, zamieszkanie (miasto, miasteczko, wieś)

·       Budżet

·       W jakich okolicznościach występuje problem, który chcesz rozwiązać (codziennie? Co rok? Przed 18 urodzinami?)

·       Dlaczego właśnie taki segment?

·       Jakich słów kliencie z tego segmentu używają do opisu tego problemu i rozwiązania? Znajomość słownictwa klientów pozwoli Ci w przyszłość lepiej napisać pitch czy przygotować kampanię promocyjną.

Zbieranie takich danych zazwyczaj wiąże się z przeprowadzaniem wywiadów. Nie bój się tego kroku. W pewnym momencie będziesz musiał zacząć rozmawiać ze swoimi klientami.

Na tym etapie możesz sięgnąć do metodyki Design Thinking i przygotować planszę persony. Możesz też użyć Mapy Empatii, żeby lepiej zrozumieć kontekst wybranego problemu. Dzięki temu możesz dokładniej sprofilować Twoje rozwiązanie.

 

Dokładnie spisuj na bieżąco wszystko czego się dowiedziałeś. Pamiętaj, że pod wpływem tych informacji Twój pomysł będzie ewoluował. Właśnie o to chodzi!

 

Czy to jest to?

Mając do dyspozycji wstępną wiedzę o rynku i o klientach możesz zadać sobie najważniejsze pytanie: Czy chcę się zająć tym biznesem? Pamiętaj, że bycie przedsiębiorcą jest czasochłonne, wymaga samodyscypliny i jest po prostu ryzykowne. Twój pomysł musi być dla Ciebie dość atrakcyjny, żebyś chciał mu poświęcić dostatecznie dużo czasu. Analiza rynku ma Ci pomóc podjąć tą decyzję.

Jeżeli z danych wychodzi, że klienci nie mają problemu, który chcesz rozwiązać i/lub nie chcą płacić za jego rozwiązanie, rynek maleje, a konkurencja jest spora to zazwyczaj oznacza to, że taki biznes ma małe szanse. W takim przypadku przejrzyj jeszcze raz zebranie dane. Może znajdziesz tam niszę, która pozwoli Ci zbudować dochodowy biznes? Często to ten drugi albo trzeci pomysł jest najlepszy.

Równocześnie pamiętaj, że nie każdy typ biznesu da się w pełni przeanalizować. Weźmy przykład Facebooka: Kto by powiedział, że chciałby stronę na której może oglądać życie ludzi, których spotkał na imprezie 5 lat temu? Natomiast były pewne przesłanki świadczące o potencjale tego pomysłu takie jak wrodzona potrzeba do komunikowania się ludzi, wzrost popularności telefonów i forów internetowych, a także większe odległości między przyjaciółmi i znajomymi wynikające z globalizacji.

 

Czego potrzebujesz na start

Jeżeli jeszcze nie jesteś pewien czy Twój pomysł to jest TO, to spisanie zasobów, których potrzebujesz na start może ułatwić Ci decyzję. Jeżeli wiesz, że to jest TO, to spisanie potrzeb pomoże Ci zaplanować dalsze kroki.

Najważniejsze zasoby to:

·       Zespół z odpowiednimi kompetencjami

·       Zasoby finansowe

·       Sieć kontaktów w branży

Przy każdym wypisz co już masz, co musisz znaleźć i jak możesz to zrobić. Na przykład zasoby finansowe możesz pozyskać przez grant. Sieć kontaktów przez pójście na branżową konferencje. Brakujących kompetencje możesz nauczyć się sam albo znaleźć partnera biznesowego, wniesie je do projektu albo po prostu zatrudnić odpowiednią osobę.

Na koniec trzeba wspomnieć, że nie należy poświęcić takiej analizie zbyt wiele czasu. Zazwyczaj miesiąc – dwa wystarczą do pełnego poznania problemu i zaplanowania pierwszej wersji Twojego produktu.

Jeżeli masz już pomysł i chciałbyś porozmawiać jak go ocenić to zapraszamy do Koźmiński Venture Hub. Umów się na godzinną konsultację lub zarejestruj na platformie i zgłoś do naszego programu akceleracyjnego. Napisz do nas na adres: joanna@kozminskihub.com

 

Polecane materiały

https://medium.com/beakerandflint/personas-74c4e1c12ee2 Dowiedz się więcej o tworzeniu person

https://xtensio.com/ Strona z interaktywnymi schematami takimi jak Plansza persony 

https://startupakademia.pl/2014/09/09/jak-zbudowac-zespol-i-wybrac-sobie-wspolnikow/ Artykuł o tym jak dobrać kompetencje w zespole

Książka Running Lean napisana przez Ash Muraya (Lean Canva)

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi aktualnościami na temat naszych programów i organizowanych przez nas wydarzeń? Zapisz się!

Kontakt

Jeśli masz jakieś pytanie związane z obszarem działań Kozminski Venture Lab, napisz do nas!
Napisz do nas
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości